Máme preto, že máme alebo preto aby sme dávali???

Autor: Martin Mráz | 15.10.2012 o 18:00 | (upravené 15.10.2012 o 18:06) Karma článku: 9,08 | Prečítané:  342x

Len toľko čo ma dnes napadlo. Je to tak jednoduchá otázka? Neviem. Je tesne po obede. Sedím pri počítači. Popíjam čaj a spoločnosť mi robia tie štyri steny mojej izby. Som zabarikádovaný. Asi takto nejako vyzerá mladý úbožiak. Má čo jesť, má čo piť, má teplo a navyše si ešte žiada „pokoj“. Pokoj od všetkých. Mám robotu, tak nesmiem byť rušený. Nazdávam sa, že je to vlastne moja primárna potreba. Nemôžem nič robiť a o nič sa pričiniť. Veď mám robotu. Aký som len smiešny egoista. To je to áno to som. Mám čas, ale neobetujem ho ľudom okolo mňa, lež sebe...

 

Čo je to mať? A čo je to dať?  Používame tieto slová denne. Mnohí z nás si možno pri týchto slovách vybavia hmotné statky. Aj mňa najprv napadli tie hmotné a pre život určite dôležité veci. Až neskôr keď sa zamýšľam zisťujem aký je to široký pojem. Dnešná spoločnosť by nás akoby učila, že mať = vlastniť. Čiže ak poviem „mám radosť, mám čas, mám pravdu“ v podstate to všetko vlastním, nie?? Alebo sa mýlim? Ako to vlastne je? A čo potom znamená ak poviem „dávaj to čo máš“... Je to myslené tiež bezvýhradne na majetok na vlastníctvo na matériu? Čiže ak niekto nevlastní majetok nemusí nič dávať? A či azda čím viac dávam tým som lepším človekom?? Hmmm ak je to pravda, tak Hollywood by mal byť údolím svätcov. Matka Tereza nemala NIČ a svetu dala toľko čo snáď nikto. Nemala ani konto vo švajčiarsku, ani majetky a predsa dávala.

A vlastne ak niečo máme, máme to preto aby sme to mali alebo aby sme dávali? Čo pre dnešného človeka znamená dať? Znamená to prestíž? Marketing? Public relations? Až tak sme klesli? Verím, že nie. Verím, že medzi nami je mnoho takých o ktorých sa síce nepíše a ani nie sú na titulkoch za to, že darovali milión, ale dávajú srdcom. Tu sa neráta suma, ale autenticita činu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?